Copaiba jako alternatywa dla oleju konopnego.
Ostatnio dużo się mówi o kannabinoidach, CBD, oleju konopnym, leczniczej marihuanie w leczeniu bólu i przewlekłych stanów zapalnych.
Nie wszyscy jednak znają Copaibę i wiedzą, że to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych na świecie.
Mieszkańcy Amazonii od wieków wykorzystywali żywicę olejową do różnych celów, min. leczenia stawów, dolegliwości żołądkowych, leczenia infekcji, ran itp.
Światu zachodniemu olej copaiba stał się znany w początkach XIX wieku, kiedy to biskup Frei Vincente de Salvador, opisał w swojej książce „Historia Brazylii”, jako “cudowny środek, który leczy rany w taki sposób, że nie zostaje po nich nawet blizna”.
Pozyskiwanie olejku Copaiba
Olejek Cobaiba pozyskiwany jest z drzew, występujących na terenie Amazonii i lasów deszczowych Ameryki Południowej. Jego korzenno – drzewny aromat pochodzi ze źródła – oleożywicy drzew Copaifera. Wysokie drzewa mogą sięgać nawet 20-30m. Oleożywicę zbiera się nacinając najgrubsze z nich lub drążąc otwory w pniu drzewa. Jest to metoda podobna do sposobu zbierania syropu klonowego, czy brzozowego. Oleożywica w swym składzie oprócz olejku zawiera również żywicę, dlatego po zebraniu poddawana jest destylacji parą wodną i ekstrakcji olejku eterycznego.
Skład olejku Copaiba
Najczęściej używany olejek, to mieszanka kilku gatunków kopaiwa. Celem tego jest uzyskanie jak najlepszej jakości i efektu działania. Żywice z Copaifera reticulate, officinalis, coriacea i langsdorffii są skrupulatnie zbierane i łączone, aby stworzyć synergiczną mieszankę. Zwiększa to terapeutyczną moc olejku, poprzez wykorzystanie ich jak najlepszych składników w mieszance jednego mocnego olejku eterycznego o wysokim poziomie beta-kariofilenu.
Różnice między Copaibą, a marihuaną i olejem konopnym
W organizmie ludzkim istnieje coś takiego jak układ endokannabinoidowy.
Układ endokannabinoidowy pomaga organizmowi utrzymać homeostazę. Sprawdza się min. w regulacji uczucia głodu i sytości, odczuwania bólu, nastroju, procesach zapalnych, fizjologicznych reakcjach na różne formy stresu itp.. Składa się z receptorów (CB1 i CB2) oraz przekaźników (kannabinoidów), które na nie oddziaływują. Nasze ciało samo wytwarza endokannabinoidy. Egzogenne kannabinoidy mają te same funkcje, ale pochodzą z roślin.
BCP – beta-kariofilen to jeden z egzogennych kannabinnoidów (pochodzących z zewnątrz), który w przeciwieństwie do THC zawartego w marihuanie nie upośledza czynności centralnego układu nerwowego i jego użycie jest całkowicie legalne.
Z kolei w porównaniu z CBD, który występuje np. w oleju konopnym, wypada o tyle lepiej, że występuje w roślinach w takich ilościach, że jest łatwiejsze pozyskanie go do terapeutycznych celów.
Olejkiem eterycznym, który zawiera aż 50% BCP i dzięki temu ma największy, wyprzedzający znacznie inne olejki potencjał regulacji procesów w organizmie, jest Copaiba.
Oprócz Copaiby beta-kariofilen znajduje się w olejkach z takich roślin jak: czarny pieprz, melisa, goździki, rozmaryn, kocanka, jałowiec itp.
Jak działa na organizm Copaiba?
ŁAGODZI BÓL W STANACH PRZEWLEKŁYCH
Naukowcy odkryli, że Copaiba jest niesamowitą alternatywą dla syntetycznych środków przeciwbólowych, szczególnie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe.
W połączeniu z goździkami i olejem nośnikowym tworzy doskonałą mieszankę do masażu przy przewlekłych bólach.
Przy spięciach w karku i szyi można wykorzystać mieszankę, która może konkurować z niejednym środkiem przeciwbólowym.
MIESZANKA UWALNIAJĄCA NAPIĘCIA
Skład:
- 10 kropli olejku z mięty pieprzowej
- 8 kropli olejku lawendowego
- 4 krople olejku majerankowego
- 3 krople olejku kadzidłowego
- 3 krople olejku copaiba
- olej nośnikowy (zalecany frakcjonowany olej kokosowy, słodki olej migdałowy lub olej jojoba)
Wykonanie:
Dodaj wszystkie składniki do szklanej butelki o pojemności 10 ml i uzupełnij preferowanym olejem nośnikowym. Wetrzyj w skronie lub kark.
WSPIERA SYSTEMY CIAŁA
Copaiba, to niesamowity olejek eteryczny, ponieważ wspiera jednocześnie wiele układów organizmu. Wspomaga komórki i dostarcza przeciwutleniaczy. Ma właściwości odnawiające i regenerujące komórki.
Profilaktycznie: można spożywać 1 kroplę pod język lub rozpuszczoną w płynie.
Wymieszany z frakcjonowanym olejem kokosowym, dłużej pozostaje na skórze, co zwiększa skuteczność jego działania.
Daje świetne zestawienie z kadzidłowcem i olejkiem z cytryny.
- Może chronić wątrobę, zmniejszając uszkodzenia tkanek spowodowane długotrwałym stosowaniem leków.
- Wpływa regenerująco na układ nerwowy.
- Przeciwnowotworowo.
- Przeciwpasożytniczo.
- Pomaga pozbyć się grzybicy stóp, czy wirusa opryszczki, a także paciorkowcowej anginy.
- Wspiera układ krążenia i układ immunologiczny.
- Działa korzystnie na wszelkie stany zapalne wewnątrz organizmu, np. wrzody żołądka, jelit.
- Ostatnie badania wykazały, że beta-kariofilen jest silnym środkiem przeciwzapalnym ze zdolnością zmniejszania bólu. Zastosowanie olejku miejscowo z copaiby jest szczególnie korzystne w przypadku stanów zapalnych stawów, bólów mięśni, głowy, migreny, węzłów chłonnych i innych obszarów.
- Pomocny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
- Sprawdza się przy infekcjach dróg moczowych i nietrzymaniu moczu.
ŁAGODZI EMOCJE I POCZUCIE LĘKU
Dyfuzuj na ukojenie smutków i odnalezienie sensu życia w połączeniu z lawendą i kadzidłowcem.
Dodaj 2 krople do wieczornej kąpieli z solą Epsom.
REGENERUJĄCO NA SKÓRĘ
W połączeniu z olejkiem z wrotyczu marokańskiego (Blue Tansy) zmniejsza widoczność blizn i przebarwień.
Według Modern Essentials podstawowy olejek stosowany w przypadku trądziku.
Świetnie sprawdza się przy usuwaniu rozstępów i cellulitisu.
Po porodzie pomaga odzyskać jędrność skóry.
* Informacje tutaj zawarte są przeznaczone tylko dla celów edukacyjnych i nie służą do diagnozowania lub leczenia żadnej choroby.
Źródła:
- https://www.drmariza.com/
- http://www.aromaticscience.com/
- Książka: Modern Essentials