Co to są olejki?

mar 4, 2021 | olejki

Olejki eteryczne, to ciekłe, lotne aromatyczne substancje wytwarzane przez rośliny. Produkowane są przez wyspecjalizowane do tego komórki i gromadzone w różnych częściach: liściach, łodygach, kwiatach, kłączach. Charakteryzują się intensywnym zapachem, dzięki któremu mogą np. zwabiać owady do zapylania, czy też odstraszać insekty i roślinożerców. Ich funkcja to również walka z patogenami – bakteriami, wirusami, grzybami, dzięki czemu chronią i utrzymują roślinę w zdrowiu.

Terapeutyczna kropelka

W każdej kropli olejku eterycznego znajdują się setki unikalnych związków, mających potężną moc do zwalczania wielu różnych szkodników i wpływających na procesy w organizmie. Do głównych należą terpeny, alkohole, estry, aldehydy, ketony i fenole i wiele innych jeszcze nie odkrytych. Siła olejków jest 50-70 razy większa niż ziół. Jest to po prostu – czysta esencja roślin!

Olejki eteryczne – moc natury

Te cudowne dary natury odkryto już tysiące lat przed naszą erą. Olejkami balsamowano ciała, wykorzystywano do leczenia chorób, stosowano w czasach epidemii  (np. „olejek złodziei” w epidemii dżumy, który oprócz tego, że chronił złodziei… ?, to również lekarze nasączali nim gaziki i wkładali do maseczek, aby zabezpieczyć się opiekując się chorymi). Niektóre z nich, jak np. kadzidło były cenniejsze od złota!

Każdy olejek posiada określone właściwości medyczne i inne. Aktualnie coraz więcej prowadzi się badań tych substancji, odkrywając ich coraz większy potencjał.  Współcześnie wykorzystuje się nie tylko ich właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, ale również antyseptyczne, antydepresyjne, przeciwbólowe, poprawiające trawienie, wykrztuśne, odmładzające i wiele wiele innych.

Olejki eteryczne wspierają organizm, hamując namnażanie się patogenów, oczyszczają z toksyn, dotleniają nasze komórki i wzmacniają nasz układ odpornościowy.
Działają na poziomie komórkowym. Ich maleńkie cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach przenikają błony komórkowe. Min. dzięki temu skuteczne jest ich działanie przeciwwirusowe. Jeden z najwspanialszych prezentów dla naszego zdrowia w małej kropelce!

Ważna jest również szybkość działania – wąchając olejki, dostają się one w ciągu kilku sekund nerwem węchowym do mózgu, a mniej więcej w ciągu 20 min. rozprowadzone są po całym organizmie.

Docierając do układu limbicznego mózgu, który odpowiada min. za pamięć, emocje świetnie sprawdzają się we wspieraniu poprawy nastroju, przywoływaniu wspomnień, w terapii traum. Aromaterapia wykorzystywana jest coraz częściej (szczególnie na zachodzie) w różnych ośrodkach medycznych, na oddziałach położniczych itp.

Jedną z najbardziej satysfakcjonujących kwestii związanych z wykorzystaniem olejków eterycznych zarówno do celów leczniczych, jak i kosmetycznych, jest skuteczność, z jaką wnikają w ciało i opuszczają je, nie pozostawiając po sobie żadnych toksyn, ani nie odkładając się w ciele. Są wydalane wraz z moczem, kałem, potem i wydychanym powietrzem. Normalne zdrowe ciało wydala je w ciągu trzech do sześciu godzin (u osób otyłych może to zająć do czternastu godzin).

Olejki eteryczne uzyskiwane są z różnego rodzaju drzew, krzewów, ziół, traw i kwiatów. Olejek znajduje się w różnych częściach rośliny. Np. olejek wetiwerowy uzyskuje się z pociętych korzeni trawy z gatunku Vetiveria zizanoides, olejek geraniowy pochodzi z liści i łodyg, olejek kminkowy z nasion, a olejek imbirowy z korzeniopodobnych kłączy.

W zależności od rośliny, olejek eteryczny gromadzony jest w wyspecjalizowanych komórkach olejkowych i żywicznych, we włoskach i komórkach gruczołowych bądź też, jak w przypadku olejku z kopru włoskiego, w przestrzeniach międzykomórkowych.

Jakość proporcjonalna do ceny

Wyprodukowanie niewielkiej ilości olejku eterycznego jest niezwykle czaso- i pracochłonne. Dla przykładu:  wyprodukowanie 30 gramów olejku różanego potrzeba sześćdziesięciu tysięcy kwiatów róży! W przypadku olejku jaśminowego kwiaty jaśminu muszą być zbierane ręcznie i to o odpowiedniej porze dnia i kwitnienia. Dlatego ceny prawdziwych olejków mogą być wyższe, ale ich jakość jest również nieporównywalnie większa!

Rośliny to prawdziwe fabryki substancji chemicznych. Czerpią energię z ziemi i słońca i syntezują ją w postaci węglowodanów, białek i tłuszczów. Olejki eteryczne to wysokogatunkowe paliwo roślin, a gdy wprowadzamy je do swego ciała, wchłaniamy najlepsze, co rośliny mają nam do zaoferowania. Niektóre związki aromatyczne w olejkach to pochodne fenylopropanu i są one prekursorami aminokwasów, podstawowych składników białek, enzymów, kości. Innym przykładem mogą być terpineole, składające się z acetylokoenzymu A, który w organizmie ludzkim pełni kluczową rolę w wytwarzaniu hormonów, witamin i energii. Biorąc pod uwagę, że ciało ludzkie jest tworem elektromagnetycznym, prawo- i lewoskrętność związków chemicznych w olejkach, może mieć również duże znaczenie, wpływać na komórki i przyczyniać się do pobudzania w ciele naturalnych mechanizmów leczenia.

Oczywiście pełne korzyści i bezpieczeństwo dają tylko czyste olejki z certyfikatem jakości!

error: Treść jest chroniona!!